piątek, 21 grudnia 2007

Ogrzewanie energią słoneczną

Na portalu www.TermoDom.pl pojawił się nowy artykuł poświęcony kolektorom słonecznym.

Kolektory słoneczne stanowią uzupełnienie układu centralnego ogrzewania i podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Wspomagając działanie kotła centralnego ogrzewania pozwalają na znaczną redukcję kosztów podgrzania wody w systemie. Instalacja słoneczne działają nie tylko w letnie, słoneczne dni, również z powodzeniem funkcjonują, gdy promienie słońca przebijają się przez chmury, jak i wtedy, gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest bardzo niska. To, że wychodząc na dwór marzniemy nie uniemożliwia kolektorom dogrzewania układu ciepłej wody użytkowej. Sprawność i efektywność solarów wzrasta, gdy zima jest tak łagodna i bezśnieżna, jak w tym roku.
Kolektory słoneczne (zwane solarami) to urządzenia, które zamieniają energię słoneczną na cieplną. Najczęściej są instalowane na dachach budynków, lub też bezpośrednio na ziemi. Ich lokalizacja powinna być tak dobrana, aby słońce przez jak najdłuższy czas skupiało się na płycie kolektora. W Polsce solary należy ustawiać na południe i pochylać pod kątem 42 stopni do poziomu. Kolektory skutecznie działają, gdy chmury nie ograniczają dostępu promieni słonecznych do ziemi. Liczba dni pochmurnych (średnie zachmurzenie sięga 80%) waha się od 120 na nizinach środkowej Polski, do 160 w górach i na pojezierzach, czyli około 2/3 roku solary mogą skutecznie funkcjonować.
Źródłem energii cieplnej w instalacji solarnej są kolektory, które pozyskują ją z energii promieni słonecznych. Z nich ciepło jest odprowadzane za pomocą czynnika grzewczego (najczęściej cieczy) do zbiorników, które gromadzą ciepło. Są to zbiorniki z wężownicami, o pojemności około 300 – 500 litrów.

Więcej informacji o instalacjach solarnych można znaleźć TUTAJ.

wtorek, 18 grudnia 2007

Pasywny biurowiec

Idea domów pasywnych rozwija się. Coraz częściej budowane są domy pasywne, a inwestorzy coraz częściej są skłonni zainwestować większą sumę, aby w przyszłości płacić mniejsze rachunki za energię zużywaną do ogrzewania, czy chłodzenia. Skutki takich decyzji pozytywnie odczuwa także środowisko naturalne. Im mniej zużywamy energii, tym mniej zanieczyszczeń jest emitowanych do atmosfery.

Pierwszy pasywny budynek powstał w Niemczech w miejscowości Darmstadt w 1991 roku. Potwierdzeniem spełniania przez budynek surowych norm jest certyfikat wydawany przez Instytut Budownictwa Pasywnego. Dokument ten zaświadcza, że budynek jest wysokiej jakości i oferuje mieszkańcom odpowiedni poziom komfortu przy minimalnym obciążeniu środowiska i minimalnym zużyciu energii.

Największym obiektem pasywnym jest obecnie Energon o powierzchni około 7000 metrów kwadratowych. Ten budynek biurowy powstał w 2002 roku w Niemczech w miejscowości Ulm. Ma pięć pięter i jest przestrzenią, w której żyje i pracuje 420 osób. Mimo zastosowania bardzo nowoczesnych technik i rozwiązań cena jego budowy nie przekroczył średniego kosztu realizacji podobnego przedsięwzięcia. O wiele niższe są natomiast koszty utrzymania obiektu, gdyż Energon zużywa o 75 procent mniej energii do ogrzewania, klimatyzacji itp. niż przeciętny budynek biurowy. Daje to roczną redukcję emisji dwutlenku węgla na poziomie 175 ton. Realizacja tego projektu wspierana była przez miasto Ulm, Ministerstwo Gospodarki Badeni Wirtembergii oraz Niemiecką Narodową Fundację Ochrony Środowiska.

Więcej informacji można znaleźć na stronach TermoDom.pl