sobota, 5 stycznia 2008

Nowy pomysł na ogrzewanie

Pozyskiwanie odnawialnej, ekologicznej energii to ostatnio bardzo popularny temat. Wszyscy dbają zarówno o zmniejszenie kosztów ogrzewania, jak i redukcję szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery. Szwedzi zainwestują około 21 tysięcy Euro w system ogrzewania wody ciepłem przechodniów.
Dworzec centralny w Sztokholmie, jak w każdym dużym mieście, jest niezwykle uczęszczanym miejscem. Codziennie przechodzi przez niego około 250 tysięcy osób. Wytwarzają one ciepło, które najczęściej jest marnowane poprzez wypuszczanie otwartym oknem. Jest jednak pomysł, aby to zmienić. Ciepło wytwarzane przez przechodniów ma być pozyskiwane poprzez specjalny system wentylacji i użytkowane do podgrzewania pobliskiego budynku i wody użytkowej w nim.

czwartek, 3 stycznia 2008

Banki, w których można zaciągnąć kredyt termomodernizacyjny

Podstawą uzyskania premii termomodernizacyjnej, czyli umorzenia 25% kredytu jest zrealizowanie zaleceń audytu energetycznego, którego metodologia jest określona w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 15 stycznia 2002 r.
Według Ustawy o Wspieraniu Przedsięwzięć Termomodernizacyjnych (Dz. U. Nr 162 /98, 76/2001) spłata kredytu dodatkowo nie powinna obciążać inwestora, a spłaty rat kredytowych mają mieć pokrycie w kwocie oszczędności powstałych w wyniku realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Warunkiem uzyskania kredytu jest przedstawienie audytu energetycznego, czyli rodzaj specjalnej analizy, która wykazuje oszczędności kosztów energii i kosztów ogrzewania, wynikające z planowanego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Kredyt udzielony na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego nie przekracza 80% kosztów inwestycji, a okres spłaty kredytu nie przekracza 10 lat. Miesięczne spłaty kredytu wraz z odsetkami nie mogą być mniejsze od raty kapitałowej powiększonej o należne odsetki i nie są większe równowartości 1/12 kwoty rocznych oszczędności kosztów energii, uzyskanych w wyniku realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego; na wniosek inwestora bank kredytujący może ustalić wyższe raty spłaty kapitału.
Portal TermoDom.pl sprawdził ofertę na kredyty termomodernizacyjne w bankach, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Informację o tym można przeczytać tutaj: http://www.termodom.pl/news/wiecej_informacji_o_bankach_udzielajacych_kredytow/view

środa, 2 stycznia 2008

Kalkulator termiczny URSA

Firma URSA wprowadziła nowe narzędzie dla architektów i audytorów energetycznych. Ten kalkulator to program, który umożliwia ocenę energetyczną budynku, a także wprowadzanie optymalizacji przegród budowlanych i sprawdzenie efektywności przeprowadzenia takich inwestycji.

Nowy kalkulator termiczny służy do obliczania parametrów potrzebnych do oceny energetycznej budynku m.in. wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na ciepło oraz mocy cieplnej. Użytkownik programu może wykonać bilans cieplny i dokonać oceny energetycznej budynku, porównując wyliczone wartości wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na ciepło E i zapotrzebowania na moc cieplną Q z parametrami dla budynku wzorcowego. Dzięki temu można ocenić zasadność przeprowadzenia termomodernizacji budynku.

W programie można dodatkowo przeprowadzić optymalizację wybranych przegród budowlanych. Opcja ta umożliwia wykonanie optymalizacji przegród wyznaczając grubość ocieplenia przy pomocy wskaźnika SPBT. Program udostępnia standardowe parametry stosowane przy optymalizacji upraszczające znaczenie wykonywania analizy z możliwością wyboru lub modyfikacji indywidualnych rozwiązań do ogrzewania budynków zgodnie z obowiązującą normą PN-B-02025 – „Obliczanie sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej”. Wprowadzony program jest uniwersalnym narzędziem przeznaczonym dla architektów, instalatorów, audytorów oraz menadżerów energetycznych. Pozwala w szybki sposób wykonać analizę i ocenę energetyczną budynku (zarówno nowego, jak i przeznaczonego do termomodernizacji) oraz optymalizację ocieplenia przegród budowlanych. Dodatkowo umożliwia kalkulację kosztów ciepła z ciepłowni lub z własnej kotłowni.

Program można pobrać ze strony: http://www.kalkulator-ursa.pl/.