czwartek, 6 grudnia 2007

Oszczędzanie energii elektrycznej

Czy wszyscy pamiętamy, aby wyłączać z kontaktu nieużywane ładowarki i zasilacze? Czy jesteśmy świadomi poboru prądu i opłat powodowanych przez niby wyłączone rządzenia pracujące w trybie „stand by”?


W każdym domu znajduje się wiele odbiorników prądu. Oczywiście nie sposób z nich nie korzystać i wcale do tego nie namawiamy, ale można używać ich rozsądnie. Nie płacić za ładowarkę do telefonu komórkowego trzymaną w gniazdku, gdyż nie zwiększa ona naszego komfortu a z pewnością podwyższa rachunki za energię elektryczną. Takich urządzeń jest wiele. Każdy sprzęt, który wyłączyliśmy przy pomocy pilota nadal zużywa prąd, wyłączony komputer także. Warto wiedzieć, że taki „wyłączony” komputer wraz urządzeniami współpracującymi (monitor, skaner, drukarka) zużywa około 40W energii, czyli tyle co słabej mocy zwykła żarówka. Najlepszym sposobem rozwiązania tego problemu jest odcinanie zasilania przełącznikami na obudowach lub podłączanie grup urządzeń do jednej listwy zasilającej i wyłączanie kilku jednym ruchem. Tak właśnie można zrobić z komputerem, monitorem, drukarką i innymi urządzeniami peryferyjnymi, których używamy razem.


Na portalu TermoDom.pl można znaleźć poradnik RWE Stoen poświęcony minimalizacji zużycia energii elektrycznej: Oszczędzanie energii elektrycznej.

poniedziałek, 3 grudnia 2007

Wystawa w warszawskim CSW

W warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej od piątku 30 listopada można oglądać wystawę Open House – Architektura i inteligentna technologia dla mieszkania przyszłości. Pokazano na niej projekty budynków wykorzystujące najnowsze inteligentne technologie pozwalające tworzyć komfortową przestrzeń mieszkalną.

Na wystawie obejrzeć możemy projekty wykorzystujące najnowsze technologie inteligentne. Jest to przedstawienie projektów z ostatnich kilkudziesięciu lat. Są to niekonwencjonalne pomysły na zabudowę przestrzeni. Szczególny nacisk położono na zadbanie o wartości użytkowe, takie jak: komunikacja, komfort, łatwość adaptacji i równowaga ekologiczna.

Prezentowane są projekty wraz z krótkimi opisami i makietami. Główną częścią wystawy jest szesnaście niekonwencjonalnych rozwiązań – projektów wybranych przez organizatorów wystawy spośród czterdziestu czterech zgłoszonych do konkursu. Warunkiem uczestnictwa było zgłoszenie projektu, który byłby całościowym rozwiązaniem możliwym do zrealizowania w ciągu najbliższych dwudziestu lat.