piątek, 14 marca 2008

170 audytorów energetycznych wzięło udział w szkoleniach

Prawie 170 audytorów wzięło udział w seminariach organizowanych w lutym i marcu br. Spotkania dotyczyły zmian na rynku auditingu, finansowania przedsięwzięć termomodernizacyjnych oraz nowego oprogramowania do wykonywania audytu energetycznego – BuildDesk Energy Audit.

Wśród prowadzących seminaria znaleźli się przedstawiciele producenta oprogramowania, Dolnośląskiej Agencji Poszanowania Energii oraz PKO BP – Cieszy nas duże zainteresowanie tym wydarzeniem. Organizując je mieliśmy nadzieję na żywą dyskusję o rynku auditingu i naszym produkcie. Chcieliśmy również dowiedzieć się więcej o problemach, z jakimi spotykają zawodowi audytorzy – wyjaśnia Piotr Pawlak, dyrektor zarządzający BuildDesk Polska.

Pomocne w pozyskaniu tych informacji były otrzymane wyniki ankiet, uzupełnianych przez profesjonalistów biorących udział w spotkaniach. Co drugi z nich przyznał, że dużym problemem w pracy audytora jest brak zrozumienia dla tematyki efektywności energetycznej wśród inwestorów. Z kolei ponad 30% zaznaczyło brak odpowiednich możliwości finansowania przedsięwzięć termomodernizacyjnych, a co piąty - brak odpowiedniego oprogramowania. – Duże znaczenie miało dla nas również poznanie oczekiwań odnośnie naszej firmy i dostarczanych narzędzi – podkreśla Pawlak.

Pytania z tego zakresu dotyczyły głównie nowego oprogramowania przedstawianego podczas seminariów służącego do wykonywania audytu energetycznego zgodnie z ustawą termomodernizacyjną. Audytorów interesowały zarówno kwestie uwzględnienia przez narzędzie obowiązujących norm prawnych, możliwości aktualizacji czy bezpieczny dostęp do danych, ale także kwestie płatności i łatwość użycia oprogramowania. – Wiemy, że najłatwiej poznać ten program, testując go na konkretnych przykładach, dlatego zdecydowaliśmy się udostępnić go uczestnikom seminariów – mówi Tomasz Weber, specjalista do spraw komunikacji BuildDesk Polska. Seminaria odbywały się w Warszawie, Olsztynie, Krakowie, Katowicach i Poznaniu. Wydarzenie zostało wysoko ocenione przez audytorów, którzy wzięli w nim udział.

czwartek, 13 marca 2008

Pompa ciepła jest rozwiązaniem dla tych co chcą płącić mniej za orzewanie

Rozpoczyna się wiosna. Jest to właściwy moment na rozpoczęcie budowy i prac ziemnych na działce. Aby koszty ogrzewania w powstającym domu były jak najniższe trzeba zastosować odpowiedni sposób pozyskiwania ciepła. Takim ekologicznym, energooszczędnym i tanim sposobem na ogrzewanie domu jest pompa ciepła.
Ceny surowców energetycznych nieustannie rosną. W najbliższym czasie nieunikniona jest także podwyżka cen gazu ziemnego. Takie argumenty są w stanie przekonać każdego, że konieczne staje się poszukiwanie nowych, coraz bardziej energooszczędnych rozwiązań. Budując dom mamy możliwość wykorzystania taniej w eksploatacji odnawialnej energii termicznej zgromadzonej wewnątrz ziemi.

Aby stało się to możliwe należy wyposażyć się w pompę ciepła. Urządzenie to poprzez sprężanie i rozprężanie czynnika grzewczego odbiera ciepło z gruntu i podgrzewa nim wodę w instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki takiemu systemowi pracy możliwe staje się pozyskanie nawet 6 kW energii na cele grzewcze przy pobieranym 1 kW energii elektrycznej, który zostaje zużyty na napędzanie pompy ciepła.

Aby korzystać z tego źródła energii należy zaopatrzyć się w projekt instalacji grzewczej i najlepiej już na etapie budowy przygotować ziemną część robót związanych z ułożeniem wymiennika w gruncie. Inwestycja związana z instalacją pompy ciepła może wstępnie wydawać się duża (wysoki koszt zakupu urządzenia i zaawansowane prace ziemne), ale warto pamiętać, że rozwiązanie to pozwala nam zrezygnować z przyłącza gazowego, którego wykonanie także jest drogie. Połączenie robót ziemnych związanych z wymiennikiem gruntowym wraz z wykopami prowadzonymi pod fundamenty znacznie przyspiesza prace oraz zmniejsza koszty, dlatego warto rozważyć ten sposób ogrzewania jeszcze przed wybudowaniem domu.

Wysoka sprawność pomp ciepła, sięgająca nawet 600%, powoduje że ewentualne przyszłe zmiany cen energii elektrycznej są przez użytkowników znacznie mniej odczuwalne. Warto także dodać, że pompy ciepła mogą w lecie służyć do klimatyzowania pomieszczeń, a to w perspektywie kolejnego upalnego lata wydaje jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem.