czwartek, 18 października 2007

Energooszczędne użytkowanie mieszkania i domu

Niezależnie od tego czy przeprowadziliśmy właśnie termomodernizację obiektu, w którym mieszkamy czy też dysponujemy starym systemem grzewczym możemy obniżyć wydatki związane z utrzymaniem domu.


Jak tego dokonać? Przede wszystkim należy rozsądnie korzystać z ogrzewania, instalacji ciepłej oraz zimnej wody, oświetlenia, urządzeń elektrycznych wentylacji i kuchni. Są to niewymagające inwestycji rozwiązania, dzięki którym zaoszczędzimy pieniądze i przyczynimy się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska naturalnego.


Ogrzewanie
Przede wszystkim należy odpowiednio ustawić zawory z głowicami termostatycznymi. Głowice te są obecnie bardzo często stosowane przy każdym grzejniku. Dają one możliwość indywidualnej regulacji temperatury w pomieszczeniu. Zawory automatycznie zmniejszają lub zwiększają dopływ ciepłej wody do grzejnika, tak, aby w pomieszczeniu panowała żądana temperatura.
Warto pamiętać, że obniżając temperaturę w pomieszczeniu o jeden stopień zmniejszamy zużycie ciepła i koszty ogrzewania o około 5%. (...)

Ponadto należy dbać o to, aby grzejniki były całkowicie odsłonięte i bez obudowy, za grzejnikami znajdowały się ekrany zagrzejnikowe (kierują one ciepło grzejnika do wewnątrz mieszkania),a podczas wietrzenia pomieszczeń głowice termostatyczne powinny być ustawiane do pozycji minimum – dotyczy to przede wszystkim zimy.



Woda


Kolejnym sposobem na oszczędności bez ponoszenia dużych kosztów jest rozważne korzystanie z wody – zarówno z tej ciepłej, jak i zimnej.


Gdy tylko cieknie któryś kran, bądź spłuczka ustępowa – usuńmy usterkę. Te drobne, lecz długotrwałe przecieki powodują duże straty wody.


Pamiętajmy, że kapiąc się pod prysznicem zużywamy około połowy wody potrzebnej do kąpieli w wannie.


Zmywając naczynia róbmy to w zlewozmywaku lub zmywarce a nie pod strumieniem bieżącej wody – w ten sposób oszczędzimy nawet połowę potrzebnej normalnie wody.

Więcej cennych wskazówk mozna odnaleźć tutaj: Jak energooszczędnie użytkować mieszkanie czy dom

środa, 17 października 2007

Nowy katalog domów

Na rynku pojawił się Nowy Katalog domów. Tym razem jest on poświęcony domom malym oraz ENEROOSZCZĘDNYM.

Wydanie to powstało z myślą o inwestorach, którym zależy na praktycznym, ekonomicznym, energooszczędnym i ekologicznym rozwiązaniu.

Zawarte w katalogu projekty pochodzą z pracowni MTM Styl i biura projektowego M&L Lipińscy. Wraz z katalogiem klient otrzymuje dwie płyty CD, zawierające łącznie 800 projektów a także informacje na temat zestawienia materiałów, kosztów realizacji, rzuty, a także wizualizacje z możliwością ich obracania.

W katalogu znaleźć można projekty domów oraz odpowiedzi na pytania dlaczego warto zainwestować w dom energooszczędny, jak uzyskać pozwolenie na budowę, jak usytuować dom na działce.
Wiecej informacji odnośnie literatury, w tym katalogów projektów można znaleźć TUTAJ.

poniedziałek, 15 października 2007

Szkolenia na audytorów energetycznych

Od 1 stycznia 2009 wchodzi w Polsce w żyie ustawa wdrażająca EPBD.

Dyrektywa EPBD zobowiązuje kraje UE do wprowadzenia obowiązkowej certyfikacji jakości energetycznej budynków, tak aby określone tytpy budynków posiadały certyfikaty energetyczne (świadectwa energetyczne- nazwa może być stosowana zamiennie). Sprawdź, czy Twój budynek także będzie objęty obowiązkiem certyfikacji.
Dyrektywa EPBD zobowiązuje kraje UE do wprowadzenia obowiązkowej certyfikacji jakości energetycznej budynków, tak aby nowe budynki oddawane do użytkowania, istniejące budynki po zakończeniu znaczącej modernizacji, budynki sprzedawane lub wynajmowane, posiadały certyfikat energetyczny (nie starszy niż 10-letnie). Dyrektywa wprowadza obowiązek inspekcji kotłów systemu ogrzewania i systemów klimatyzacji. Wdrożenie przepisów dyrektywy wpływa bezpośrednio lub pośrednio na:
1) Uczestników tzw. procesu budowlanego i rynku budowlanego:- inwestorów (indywidualnych, deweloperów),- projektantów,- wykonawców,- inspektorów nadzoru,- producentów wyrobów budowlanych2) Uczestników rynku nieruchomości i ich zarządców:- właścicieli, nabywców, wynajmujących budynki i lokale mieszkalne,- spółdzielnie, wspólnoty, zarządcy nieruchomości prywatnych i publicznych. Dyrektywa nakłada na inwestorów i projektantów obowiązek rozpatrzenia opłacalności zastosowania w budynkach nowowznoszonych, o powierzchni użytkowej powyższej 1000 m2, najefektywniejszych pod względem energetycznym rozwiązań technicznych i odnawialnych źródeł energii. Świadectwa jakości energetycznej budynków i lokali mieszkalnych mają stanowić dla klientów pierwotnego i wtórnego rynku nieruchomości obiektywne i wiarygodne źródło informacji na temat energochłonności budynku, do oceny i porównania ofert (podobnie jak ma to obecnie miejsce w przypadku artykułów AGD obowiązkowo oznaczonych etykietami określającymi ich klasę energetyczną). Świadectwo jakości energetycznej budynku po zakończeniu jego znaczącej modernizacji ma stanowić dla właściciela lub zarządcy nieruchomości deklarację stopnia polepszenia budynku pod względem zużycia energii. Dyrektywa zaleca aby w budynkach użyteczności publicznej świadectwo energetyczne było umieszczone w widocznym miejscu wraz z informacją o zalecanej wartości temperatury użytkowania pomieszczeń w przedmiotowym budynku... więcej można zanleźć tutaj: Konsekwencje wprowadzenia EPBD.
W związku z tą ustawą w Polsce potrzebni będą audytorzy energetyni. Mozna nim zostać poprzez szkolenie, o których informacje można znaleźć tu:
Kurs na audytorów i doradców energetycznych w Warszawie
Szkolenia w zakresie auditingu termoenergetycznego
i jeszcze ogólnie o szkoleniach: Szkolenia