piątek, 14 grudnia 2007

Inwestycje w ekologiczne systemy opłaca się

Dobrze zaizolowany budynek, nowoczesne instalacje grzewcze i klimatyzacja pozwalają na znaczną redukcję kosztów utrzymania budynku biurowego. Niejednokrotnie możliwe jest zaoszczędzenie nawet 40 procent wydatków na prąd. Ponadto zapewnienie większej ilości tlenu w pomieszczeniach zwiększa wydajność pracowników i o około 10 procent. Przy takiej kalkulacji zainwestowane w remont pieniądze sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych szybko się zwrócą.

Instalacja wentylacyjno-klimatyzacyjna w biurowcu to skomplikowany system urządzeń. Dzięki niej możliwe jest komfortowe funkcjonowanie pracowników w budynku. Przeciętny warszawski biurowiec zużywa miesięcznie energię wystarczającą w 2 – 2,5 tysiąca gospodarstw domowych, czyli około 500 – 700 MWh. Wymiana instalacji na nowoczesną pozwala ograniczyć wydatki związane z jej użytkowaniem od 20 do nawet 50 procent (najczęściej około 40%).

Właściciele budynków sami przyznają, że stosowane najczęściej w Polsce systemy są przestarzałe i mało ekonomiczne. W warszawskim Błękitnym Wieżowcu poprzednią instalację zamontowano w 1991 roku. Już wtedy jugosłowiańska konstrukcja była nieefektywna. Pierwsze modernizacje przeprowadzono w połowie lat dziewięćdziesiątych, dzięki czemu firma zminimalizowała opłaty za moc bierną z trzech tysięcy złotych miesięcznie prawie do zera. Inwestycja zwróciła się w pół roku.

Hotel Marriott też został niedawno poddany modernizacjom. Zainstalowano zmienno przepływowy system pompowania wody. Szacuje się, że inwestycja ta ograniczy zużycie energii o 30 do 40 procent. Takie oszczędności są możliwe gdyż w przeciętnym wieżowcu ok. 60 procent energii zużywa instalacja chłodnicza a 25 do 30 procent energii jest przeznaczone na pompowanie wody na wyższe piętra.
Więcej można przeczytać na portalu TermoDom.pl
Zapraszam!!!

środa, 12 grudnia 2007

Bezpieczeństwo energetyczne - forum

Wczoraj w Warszawie odbyło się Forum Energetyczne poświęcone bezpieczeństwu energetycznemu, uwalnianiu rynku cen energii elektrycznej i opłat przesyłowych. Omówiono na nim także perspektywy rozwoju rynku energetycznego i źródła energii, które mają największą przyszłość.

W budynku Giełdy Papierów Wartościowych odbyło się 10 grudnia bieżącego roku Forum Energetyczne. Było ono poświęcone bezpieczeństwu energetycznemu i perspektywom rozwoju sektora energetycznego w Europie.

Spotkanie to było okazją do poznania analiz rynku energetycznego w Polsce i w Europie. Producenci energii elektrycznej opowiadali o sytuacji na polskim rynku, problemach, jakie powoduje z punktu widzenia producenta odgórna regulacja cen oraz o szansach na rozwój w najbliższych latach.

Najciekawsza była jednak prezentacja przedstawiona przez Pana Martin Uhlira z czeskiego koncernu ČEZ Group. Zaprezentował on możliwe technologicznie rozwiązania zbliżającego się deficytu energetycznego oraz skutki stosowania poszczególnych źródeł pozyskiwania energii w aspekcie ochrony środowiska naturalnego. Grupa ČEZ przyszłość energetyki upatruje w elektrowniach jądrowych.

Więcej na www.TermoDom.pl