czwartek, 20 marca 2008

Ocieplanie ścian fundamentowych przy uzyciu styropianu

Polskie normy budowlane zobowiązują do ocieplenia ścian fundamentowych do głębokości 1 m poniżej poziomu gruntu. Przeważnie grubość ocieplenia wynosi 8 cm.

Aby na ścianie możliwe było ułożenie izolacji termicznej ściany fundamentowe powinny być gładkie. W przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo zniszczenia warstwy izolacji przez ostre krawędzie i nierówności płaszczyzny ścian. Jeżeli ściany tego wymagają, przed układaniem izolacji tynkuje się je, aby uzyskać odpowiednio gładkie powierzchnie.

Najczęściej stosowanym materiałem izolacyjnym do ocieplania ścian fundamentowych jest styropian. Należy pamiętać, że stosować należy styropian EPS100 w płytach ze specjalnymi frezowanymi krawędziami. Takie rozwiązanie łączenia poszczególnych płyt ze sobą zmniejsza możliwość powstawania mostków termicznych. Gdy ściany fundamentowe murowane są w technologii trójwarstwowej można stosować tańszy styropian EPS70.

Pamiętajmy, ze styropian łatwo rozpuszczany jest przez kontakt z rozpuszczalnikami, olejami i ich parami. Oznacza to, że smoła, lepik na zimno i ksylamit nie powinny stykać się z warstwą izolacji.

Najlepszym środkiem służącym do klejenia styropianu do ścian jest wodna emulsja asfaltowo-kauczukowa. Nie rozpuszcza ona styropianu, a dodatkowo zapewnia izolację przeciwwilgociową. Na styropian z zewnątrz klei się siatkę wykonaną z włókna szklanego, albo tłoczoną folię termoizolacyjną. Warstwa ta ma za zadanie chronić styropian przez gryzoniami, które mogłyby zagnieździć się w jego warstwie.

Więcej informacji odnośnie przebiegu prac przy budowie i izolowaniu fundamentów można zdobyć czytając artykuł Fundamenty – informacje ogólne.