czwartek, 15 listopada 2007

Otwarcie Domu Pasywnego w Smolcu

W dniu 9 listopada br. biuro projektowe Lipińscy Domy z Wrocławia uroczyście dokonało oficjalnego otwarcia Domu Pasywnego w Smolcu pod Wrocławiem. Pierwszy w Polsce certyfikowany dom pasywny został zrealizowany zgodnie z założeniami Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt – twórców idei pasywności.

Zrealizowany dom pasywny jest obiektem pokazowym mającym propagować ideę energooszczędności w naszym kraju. Prezentowane są w nim materiały i rozwiązania technologiczne dla budownictwa energooszczędnego. Organizowane są też tematyczne szkolenia dla firm wykonawczych i inwestorów indywidualnych. W przedsięwzięciu biorą udział renomowani producenci najwyższej jakości materiałów budowlanych. Wyjściowym założeniem autorów projektu - architektów Ludwiki i Miłosza Lipińskich – było przystosowanie wytycznych projektowych dla budownictwa pasywnego do chłodniejszego polskiego klimatu, ale jednocześnie wzniesienie domu z materiałów dostępnych na naszym rynku. Dzięki temu można go określić mianem racjonalnego. Bez zastosowania tradycyjnego ogrzewania dom pasywny zużywa o 84% mniej energii niż potrzebne jest do ogrzania budynku tradycyjnego, a roczny koszt wykorzystanej energii wynosi jedynie 450 PLN.

Oficjalne otwarcie zbiegło się w czasie z trwającymi na całym świecie w dniach 10-11 listopada IV Międzynarodowych Dni Domów Pasywnych organizowanych przez Instytut Domów Pasywnych (PHI) w Darmstadt. Jako jedyny z Polski został zaprezentowany właśnie dom wybudowany w Smolcu. Podczas tych dni dom odwiedziło ponad 1500 zainteresowanych. Oprócz możliwości przekonania się o pasywności tego domu oraz estetyce i funkcjonalności, inwestorzy mogli także skonsultować się z profesjonalistami w dziedzinie budownictwa energooszczędnego oraz producentami materiałów do domów energooszczędnych.

Więcej o tym domu pasywnym można przeczytać w portalu: www.TermoDom.pl

wtorek, 13 listopada 2007

Proekologiczna akcja na rzecz lasów w Górach Izerskiech

Na Allegro pojawiła się aukcja, której celem jest zgromadzenie środków na odbudowę Gór Izerskich. Zanieczyszczenie środowiska spowodowało tam olbrzymie zniszczenia w drzewostanie. Aukcja ma na celu także promowanie energooszczędnego oświetlenia.

Philips Lighting wraz z portalem Allegro.pl prowadzą aukcje, które mają przyczynić się do zgromadzenia środków na odbudowę Gór Izerskich. W górach tych zniszczonych zostało ponad 15 000 hektarów lasu. Zostało to spowodowane olbrzymimi ilościami dwutlenku siarki wyemitowanego do atmosfery. Tworzy on w połączeniu z parą wodna kwas siarkowy. Kwas docierający do ziemi w kwaśnych deszczach niszczy liście, igły a wsiąkając w glebę także system korzeniowy.


Aukcje mają się przyczynić do zebrania środków pieniężnych, które pomogą przywrócić jodłę na zniszczonym obszarze.

Aukcja trwa na portalu allegro i jest dostępna TUTAJ. Na stronie na bieżąco wyświetlana jest zebrana kwota oraz powierzchnia lasu, którą można za te pieniądze odbudować.

poniedziałek, 12 listopada 2007

Ministerstwo Budownictwa ujawnia kolejne informacje o szkoleniach dla audytorów energetycznych

Wiadomo już, że od 1 stycznia 2009 roku będą w Polsce obowiązywały certyfikaty energetyczne mówiące o energooszczędności budynków. Brakuje nadal odpowiednich rozporządzeń określających wydawanie certyfikatów i szkolenia dla audytorów.


W Polsce potrzebnych jest kilka tysięcy specjalistów, którzy będą w stanie przeprowadzać audyty energetyczne i wystawiać stosowne certyfikaty.


Ustawa wprowadzająca obowiązek certyfikowania nieruchomości została już wprowadzona. Nadal brakuje jednak stosownych przepisów wykonawczych, bez których ustawa ta nie może funkcjonować.


Ministerstwo Budownictwa przygotowało ostatnio projekt takiego rozporządzenia. Projekt ma szanse zostać przyjęty do końca tego roku.


Więcej na ten temat można przeczytać na stronach portalu TermoDom tutaj: Szkolenia audytorów już od przyszłego roku.

Obniżanie domowych rachunków za wodę, prąd i gaz

Możemy obniżyć swoje rachunki za prąd, wodę i gaz. Jest to możliwe dzięki rozważnym, przemyślanym zakupom nowego sprzętu a także odpowiedniemu użytkowaniu go. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma poradami odnośnie energooszczędności.

W przeciętnym gospodarstwie domowym większość energii elektrycznej jest zużywana przez oświetlenie (około 40 procent). Dalej w kolejności plasują się lodówka (20 procent), pralka (tez 20 procent), żelazko (7 procent), telewizor (5 procent), komputer (8 procent).

Najprostszym sposobem obniżenia zużycia energii elektrycznej jest wymiana sprzętu na nowoczesny. W przypadku pralek i zmywarek zaoszczędzi to także wodę. Kolejnym sposobem jest zastąpienie żarówek świetlówkami energooszczędnymi, które zużywają pięciokrotnie mniej prądu a dodatkowo mają wyższą trwałość. Konieczne jest także rozważenie gdzie jakiego źródła światła potrzebujemy i odpowiednie ukierunkowanie strumienia światła.

Używając sprzętu AGD także powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. W odkurzaczu należy dobierać odpowiednio moc do rodzaju powierzchni odkurzanej. Lodówka oraz zamrażarka powinny stać jak najdalej od źródeł ciepła, dodatkowo najlepiej osłonięte od promieni słonecznych. Podczas prasowania powinniśmy rozpoczynać od tkanin prasowanych żelazkiem o najniższej temperaturze. Abażury wykonane z nieprzeźroczystych, tłumiących światło materiałów powinniśmy zdemontować.

Możemy także zadbać o oszczędność gazu przykrywając garnki podczas gotowania i ustawiając płomień palnika tak, aby był dopasowany do wielkości dna garnka. Ponadto najszybciej i najenergooszczędniej gotowanie przebiega w płaskodennych garnkach a dnem aluminiowym czy miedzianym. Warto też rozważyć zamianę tradycyjnego czajnika elektrycznym – daje on możliwość gotowania dokładnie takiej ilości wody, jaką w danym momencie potrzebujemy.

Aby zredukować zużycie wody należy zamienić kąpiele w wannie na mycie się pod prysznicem i pamiętać, aby zakręcać wodę gdy tylko przestanie nam być potrzebna, jak na przykład podczas mycia zębów czy golenia. Warto też rozważyć wymianę toalety i spłuczki na nowe, które pozwolą zredukować wodę niezbędną do jednego spłukania nawet o kilka litrów. Pierzmy gdy nazbiera się taka ilość rzeczy, która wypełni pralkę, a także zmywajmy gdy zlew lub zmywarka będą pełne.