piątek, 8 lutego 2008

Zloty Medal targów BUDMA 2008 dostał nowoczesny rekuperator

Podczas tegorocznych targów poznańskich BUDMA rekuperator ComfoAir 350 został odznaczony Złotym Medalem targów. Rekuperator wyposażony jest w wymiennik entalpiczny, który umożliwia kontrolowanie wilgotności wewnątrz pomieszczeń poprzez odzysk nie tylko ciepła, ale i wilgotności z usuwanego powietrza.

Rekuperator ComfoAir350 wyposażony w wymiennik entalpiczny Comfohygro produkowany przez firmę J.E.StorkAir z Holandii został uhonorowany prestiżowym Złotym Medalem poznańskich targów BUDMA 2008.

Wymiennik entalpiczny to unikatowe urządzenie działające analogicznie jak wymiennik przeciwprądowy rekuperatorów nagrodzonego producenta, jednakże dzięki specyficznej konstrukcji oraz zastosowanym materiałom pozwala nie tylko na odzyskiwanie ciepła z powietrza usuwanego z budynku, ale także kontrolę zawartości wilgoci w powietrzu świeżym wprowadzanym do budynku. Jest to działanie analogiczne do materiałów stosowanych wcześniej w przemyśle kosmicznym, a obecnie w wysokiej klasy odzieży tzw. „oddychającej” wykonanej z materiałów typu Goretex czy Sympatex.

Więcej informacji na: http://www.termodom.pl/news/rekuperator_otrzymal_zloty_medal_targow_budma

Na Portalu TermoDom.pl kolejny odcinek zdjęć termowizyjnych

Gładka i równa powierzchnia zabudowy z płyt kartonowo-gipsowych może ukrywać niewidoczne gołym okiem mostki termiczne. Najczęściej powstają one w miejscach mocowania płyt do stelaży. Jak ocieplać dom, aby uniknąć strat ciepła w tych miejscach i zawilgacania płyt kartonowo-gipsowych? Na które miejsca zwrócić szczególną uwagę?

Zabudowa z płyt kartonowo-gipsowych jest bardzo popularnym sposobem wykańczania wnętrz. Otrzymana gładka, jednolita powierzchnia może jednak kryć mostki termiczne, które szczególnie łatwo powstają w miejscu mocowania płyt do stelaży. Miejsca wyziębione sprzyjają zawilgacaniu płyt gipsowych.

Na portalu TermoDom.pl mozna przeczytać kolejny odcinek z cyklu artykułów poświęconych zdjęciom termowizyjnym. Najnowszy artykuł ilustruje problemy z izolacją termiczną spowodowane nieprawidłowym zaizolowaniem ścian pod zabudową wykonaną z płyt kartonowo-gipsowych, a także sufitów.

Mozna go przeczytać tutaj: Zabudowa z płyt G-K i sufity

wtorek, 5 lutego 2008

Pompa ciepła - ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie

Zastanawiając się na wyborem systemu ogrzewania warto zwrócić uwagę na pompy ciepła. Ich popularność rośnie z roku na rok. Może brzmieć to dziwnie, ale pompa ciepła pozwala uzyskać 5 lub więcej kilowatogodzin energii cieplnej zużywając jedynie 1 kW.

Pompa ciepła to urządzenie, którego zadaniem jest przenoszenie ciepła. Jej działanie w praktyce polega na pobieraniu ciepła z gruntu, czy też powietrza (źródła niskotemperaturowego) i oddawaniu go do pomieszczeń mieszkalnych (źródło wysokotemperaturowe). Taki obieg ciepła wymuszany jest poprzez działanie sprężarki. Działanie pompy ciepła można zatem porównać do pracy lodówki, w której odbieramy ciepło z wnętrza (dolnego źródła ciepła, czyli np. gleby w pompie ciepła) i transportujemy je na zewnątrz do skraplacza, który to ciepło oddaje do otoczenia (w pompie ciepła do wewnątrz pomieszczeń).

Stojąc przed wyborem systemu ogrzewania warto wziąć pod uwagę pompę ciepła. Ta nowoczesna technologia zyskuje ostatnio bardzo na popularności. I trudno się temu dziwić, gdyż:
- ceny tradycyjnych nośników energii (węgiel, gaz, prąd) nieustannie rosną
- nowe rozwiązania technologiczne i materiały pozwalają na bezpieczną i niezawodną pracę pomp ciepła
- dążenie do redukcji emisji CO2 do atmosfery spowodowało dopłaty do ekologicznych urządzeń grzewczych (w zachodnioeuropejskich krajach)
- wzrost popularności pomp i ich produkcja na szeroką skalę spowodowały spadek cen tych urządzeń.

Więcej informacji o tym systemie ograzewania wraz ze schematami i orientacyjnymi cenami przecztyć można w nowym temaie miesiąca na portalu TermoDom.pl: http://www.termodom.pl/buduj/ogrzewanie/ogrzewanie_przy_pomocy_pompy_ciepla