poniedziałek, 12 listopada 2007

Obniżanie domowych rachunków za wodę, prąd i gaz

Możemy obniżyć swoje rachunki za prąd, wodę i gaz. Jest to możliwe dzięki rozważnym, przemyślanym zakupom nowego sprzętu a także odpowiedniemu użytkowaniu go. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma poradami odnośnie energooszczędności.

W przeciętnym gospodarstwie domowym większość energii elektrycznej jest zużywana przez oświetlenie (około 40 procent). Dalej w kolejności plasują się lodówka (20 procent), pralka (tez 20 procent), żelazko (7 procent), telewizor (5 procent), komputer (8 procent).

Najprostszym sposobem obniżenia zużycia energii elektrycznej jest wymiana sprzętu na nowoczesny. W przypadku pralek i zmywarek zaoszczędzi to także wodę. Kolejnym sposobem jest zastąpienie żarówek świetlówkami energooszczędnymi, które zużywają pięciokrotnie mniej prądu a dodatkowo mają wyższą trwałość. Konieczne jest także rozważenie gdzie jakiego źródła światła potrzebujemy i odpowiednie ukierunkowanie strumienia światła.

Używając sprzętu AGD także powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. W odkurzaczu należy dobierać odpowiednio moc do rodzaju powierzchni odkurzanej. Lodówka oraz zamrażarka powinny stać jak najdalej od źródeł ciepła, dodatkowo najlepiej osłonięte od promieni słonecznych. Podczas prasowania powinniśmy rozpoczynać od tkanin prasowanych żelazkiem o najniższej temperaturze. Abażury wykonane z nieprzeźroczystych, tłumiących światło materiałów powinniśmy zdemontować.

Możemy także zadbać o oszczędność gazu przykrywając garnki podczas gotowania i ustawiając płomień palnika tak, aby był dopasowany do wielkości dna garnka. Ponadto najszybciej i najenergooszczędniej gotowanie przebiega w płaskodennych garnkach a dnem aluminiowym czy miedzianym. Warto też rozważyć zamianę tradycyjnego czajnika elektrycznym – daje on możliwość gotowania dokładnie takiej ilości wody, jaką w danym momencie potrzebujemy.

Aby zredukować zużycie wody należy zamienić kąpiele w wannie na mycie się pod prysznicem i pamiętać, aby zakręcać wodę gdy tylko przestanie nam być potrzebna, jak na przykład podczas mycia zębów czy golenia. Warto też rozważyć wymianę toalety i spłuczki na nowe, które pozwolą zredukować wodę niezbędną do jednego spłukania nawet o kilka litrów. Pierzmy gdy nazbiera się taka ilość rzeczy, która wypełni pralkę, a także zmywajmy gdy zlew lub zmywarka będą pełne.

Brak komentarzy: